Lato w pełni, sporo osób czas z dziećmi spędza nad wodą. Fajnie mają Ci co są na urlopach rewelacyjna pogoda.Trzeba jednak pamiętać nie tylko o stosownym ubraniu, czapkach na głowie, dużej ilości wody do picia, stosownych kremach ale też trzeba pamiętać o naszych dzieciach i mieć oczy dookoła głowy. Dosłownie.
Dzisiaj rano policjanci z Wojewódzkiej Komendy Policji w Gdańsku rozpoczęli akcję :" Maluch bezpieczny na plaży", podczas której przypominają rodzicom , tym którzy spędzają czas w nadmorskich miejscowościach, że dzieci na plaży trzeba pilnować. Funkcjonariusze rozdadzą specjalne opaski ( 4 tyś) na których można wpisać numer telefonu rodzica.
Takie opaski można również kupić. Opaski na łapkę zakładam zawsze jeśli idę z dziećmi w miejsca gdzie wiem, że będzie dużo ludzi a nawet do marketu.
Policja przypomina: "... Chwila nieuwagi wystarczy aby maluch odszedł na taką odległość, że nie będziemy w stanie znaleźć go w tłumie.
...Oto kilka cennych porad dla rodziców jak zapobiec zagubieniu dziecka:
- Nigdy nawet na chwilę nie trać z oczu dziecka, maluch w ciągu minuty w zatłoczonym miejscu może oddalić się na taką odległość, że nie znajdziesz go.
- Podpowiedz dziecku, jak ma się zachować, gdy się zgubi. Powinno stać w miejscu i czekać, aż je znajdziesz (nie wolno mu wychodzić ze sklepu czy dworca, wsiadać z nikim do samochodu).
- Zapisz dane. Na czas podróży, pobytu na plaży (i nie tylko) przyczep dziecku do ubranka breloczek (np. taki do kluczy, z małym okienkiem i karteczką, na której zmieści się numer telefonu). Możesz też zapisać dane flamastrem na dłoni, na spodzie koszulki lub na specjalnej bransoletce. Tego typu działanie skróci do minimum czas i stres związany z zagubieniem się dziecka.
Gdy dziecko się zagubi:
- Nie trać czasu na szukanie dziecka na własną rękę. Natychmiast zawiadom policję, ratowników WOPR- u. Zaangażuj też w poszukiwania innych. Proś o pomoc, kogo się da. Jeśli malec zgubi się w sklepie, na dworcu itd., zgłoś to ochronie, by jak najszybciej rozpoczęto monitorowanie wyjść i ogłoszono komunikat.
Nie panikuj. To niełatwe, ale konieczne. Płacząc i biegając bezładnie w kółko, trudno działać racjonalnie i skutecznie pomóc małej zgubie."
źródło: opracowano na podstawie: "Maluch bezpieczny na plaży" www.pomorska.policja.gov.pl/
Brak komentarzy :
Prześlij komentarz
Dzięki za przeczytanie, dzięki dzięki za przyszły i ewentualny komentarz :-)