Moje zwykłe a jednak niezwykłe macierzyństwo

wtorek, 29 listopada 2016

Andrzejki.


Andrzejki, andrzejki, andrzejki...


Andrzejki 2016 obchodzone powinny być w nocy z 29 listopada na 30 listopada. Jednak często obchodzimy je wieczorami, czy popołudniami.

Dawno temu... No dobra jakiś czas temu, jak byłam młoda to, co roku obchodziłam andrzejki. 

Może dlatego, że w paczce mieliśmy Andrzeja i zawsze w tym dniu obchodził imieniny. Może dlatego, że kiedyś bardziej przywiązywaliśmy uwagę do tego typu okazji. Spotykaliśmy się, bawiliśmy się, wróżyliśmy sobie i było super.

Dzisiaj różnie z tymi andrzejkami bywa, z towarzystwa wokół mnie niewiele osób obchodzi andrzejki. A to taka fajna i wesoła okazja do zabawy.

Przeważnie co roku nie odpuszczamy andrzejkom i wróżymy sobie. Nasze dzieciaki nie odpuściłyby nam lania wosku.

Frajdą jest jak lejemy przez dziurkę od klucza wosk, a później na ścianie sprawdzamy co wyszło. Interpretacja cienia wróżb jest zazwyczaj radosna.Jakie zabawy, wróżby andrzejkowe my wykorzystujemy:


Wosk.

Lanie gorącego wosku przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą, a później sprawdzanie kształtu cienia tego, co z wosku wyszło (zazwyczaj na ścianie) – obowiązkowo!


Buty!


Układanie butów w wężyku do drzwi. Osoba, której but pierwszy przekroczy próg, pierwsza zmieni stan cywilny- weźmie ślub (u nas my – czyli rodzice jesteśmy wyłączeni z tej zabawy, bawi się tylko na 3ka dzieci, wiadomo stanu cywilnego zmieniać nie chcemy 😉)


Karteczki z imionami.

Karteczki z imionami damskimi/męskimi, wkładane na noc pod poduszkę, rano wyciągamy jedną karteczkę z imieniem naszego przyszłego męża/żony.

Sen.

Sen z 29 listopada na 30 podobno się sprawdza!

Spisane marzenia.

Na karteczkach wypisujemy nasze marzenia, wrzucamy je do miski, zalewamy wodą. Marzenie na karteczce, która wypłynie pierwsza, spełni się najszybciej (tę wróżbę znam jeszcze z wrzucaniem kartek czystych razem z zapisanymi).

To nasze wróżby, ale jest ich zdecydowanie więcej.

Fajna zabawa, dzieciaki piszczą z radości. Ja momentami też 😉

Obchodzicie andrzejki? Macie swoje ulubione wróżby?

17 komentarzy :

 1. Za dzieciaka bawilismy się we wróżby :) Pamiętam nawet jak chodziłam na takie spotkania oazowe, mieliśmy cudownego wikarego i on nam tez takie wieczory organizował :) Generalnie to imie mi się źle kojarzy, więc nie lubie tego dnia, to imie mojego ojca...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O losie, właściwie to nie wiem co napisać. Jakoś przykro mi.

   Usuń
  2. Spoko! Po ponad 20latach to już po mnie spływa :)))

   Usuń
 2. zwrócę uwagę na to co mi isę przyśno ...boże żeby to nie był jakiś koszmar. ostatnio często śnią mi ise straszne koszmary po których budzę się przerażona i zlana potem albo mam zepsuty cały następny dzień

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja myślę, że to i tak trzeba traktować z przymrużeniem oka ;) Tak zabawa. Ps. Zakładam same dobre sny ;)

   Usuń
 3. uwielbiałem za dziecka wszelkie wróżby. Jak mój zuch podrośnie, to napewno do tego wrócę:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby imię zobowiązuje ;) Wszystkiego dobrego :)

   Usuń
 4. Jak byłam nastolatką albo i wcześniej uwielbiałam zabawy andrzejkowe ze znajomymi. Fajnie, z przymrużeniem oka było spędzić ten czas

  OdpowiedzUsuń
 5. na razie z dzieciakami tego święta nie obchodzimy pewnie dlatego że uważam że sa jeszcze na to za mali a na zabawie andrzejkowej to ja byłam tak dawno że nie pamiętam 7 lat może nawet więcej:/ może kiedyś jak dzieciaki podrosną mąż mnie zabierze na taka imprezę...

  OdpowiedzUsuń
 6. Dawno temu, w szkole :D, owszem bywałam na andrzejkach. Teraz nie znam ani jednego Andrzeja i jakoś mi to święto umyka

  OdpowiedzUsuń
 7. Dokładnie w te same zabawy bawiłam się za czasów mojego dzieciństwa. Miło wspominam Andrzejki i za rok już napewno będziemy wróżyć całą rodzinką :)

  OdpowiedzUsuń
 8. W ferworze walki z codziennością zapomniałam o laniu wosku :(

  OdpowiedzUsuń
 9. My z Marcinkiem wosk to chyba w te andrzejki z 15 razy przez klucz przelewaliśmy bo tak mu się spodobało :) Tylko zaraz co mnie się śniło...? ;)

  OdpowiedzUsuń

Dzięki za przeczytanie, dzięki dzięki za przyszły i ewentualny komentarz :-)