Moje zwykłe a jednak niezwykłe macierzyństwo

piątek, 28 kwietnia 2017

Promuję akcję: "Wspólnie czytamy – dzieci wspieramy."

"Wspólnie czytamy – dzieci wspieramy."

Uwielbiam promować takie akcje, dlatego też postanowiłam zrobić to na blogu a nie tylko na moim fan page. Mowa o akcji: Wspólnie czytamy –dzieci wspieramy.

Jest to akcja społeczna zorganizowana przez Komitet Ochrony Praw Dziecka i Wydawnictwo ADAMADA. To kampania społeczna, która kierowana jest do dzieci, rodziców, opiekunów prawnych, ale także do wszystkich zainteresowanych tematyką pogłębiania relacji z rodziną.

Zacznę od tego, że uwielbiam spędzać czas z moimi dzieciakami. 

Widzę również, jak bardzo One tego potrzebują. Po dniu pełnym emocji, wrażeń w przedszkolu, szkole... wieczorem zapadamy się pod kołdrę (oczywiście z głowami nad kołdrą, żeby nie było że przyduszam 😉) i czytamy. Jeszcze całkiem niedawno było to problematyczne, bo dzieci były młodsze i dość niecierpliwe. Udawało mi się przeczytać może ze dwie kartki, a częściej oglądaliśmy obrazki.
Teraz jest inaczej, słuchają, domagają się, czasami na drugi dzień rozmawiamy o tym, co poprzedniego dnia przeczytaliśmy.

Uważam, że czytanie jest ok. 

Pozwala na bliskość, pobudza wyobraźnię, poszerza słownictwo, uczy. Przy czytaniu dzieci: koncentrują się, analizują, jednocześnie wyciszają się, odpoczywają. To również świetna zabawa. I tych plusów jest zdecydowanie więcej.

Wspólnie czytamy - dzieci wspieramy.

Celem akcji, jest oczywiście zachęcanie do czytania, ale i nauka dzieci mówienia o własnych emocjach, pogłębianie wzajemnej więzi, wzajemnego zrozumienia między dorosłym a dzieckiem. 

Z doświadczenia wiem jakie to ważne. 

Jakie to ważne rozumieć własne dziecko. I to nie tylko przez okres dzieciństwa, ale i przez cały okres dorastania, dojrzewania, a i w dorosłym życiu umiejętność ta jest istotna. Dzięki temu problemy, konflikty, które pojawiają się prędzej czy później (jest to nierozerwalny element naszego życia) przestają nimi być. Dlaczego? Bo potrafimy usiąść i pogadać. Ustalić coś, osiągnąć consensus. Tego właśnie mamy szansę nauczyć dzieci od małego. Jest problem, mówi się o nim, pogadamy, rozwiążemy, wybrniemy, daj tylko na to szansę!
A wszystko zaczyna się od bliskości w dzieciństwie od umiejętności patrzenia na dziecko, a nie wokół. Jako mama3ki dzieci bardzo często padam na twarz. Jednak jeśli jest potrzeba, rozmawiam, czasami tylko słucham i przytulam. Nie wyobrażam sobie inaczej.
Powiem jeszcze jedno.
Ostatnio w chwili spadku formy (mojej formy), podchodzi do mnie moje nastoletnie dziecko i pyta: chcesz pogadać? 

W tym momencie zdałam sobie sprawę z tego, że moje dziecko jest moim kumplem. Pogadaliśmy. To zadziałało. O to właśnie chodzi. Mimo buntu nastolatka jest zrozumienie, to jest również rozmowa o problemach. Jest umiejętność myślenia nie tylko o sobie! "Nie tylko patrzę na innych ale ja ich widzę" tego uczę dzieci przez bliskość. A zaczęło się od wzajemnych relacji w dzieciństwie, rozmów, spacerów, czytania książek.
Dajmy dzieciom siebie. Czytanie książek to doskonała metoda na bliskość, na budowanie relacji, na więź, między opiekunami a dziećmi, na rozmowę o trudnych czasami tematach.


Jest to akcja adresowana do dzieci, rodziców oraz opiekunów prawnych. Celem akcji jest zachęcanie do czytania oraz nauki wyrażania emocji, rozmowy z dzieckiem, pogłębianie wzajemnej relacji i zrozumienia.

W ramach kampanii zostaną zorganizowane 3 wydarzenia, które już wkrótce odbędą się w Warszawie w dniach: 14.05, 11.06 i 22.07.
Najbliższe spotkanie odbędzie się: 14 maja (niedziela) w godzinach 11-14 w Centrum Prasowym Foksal w Domu Dziennikarza w Warszawie.

W czasie zaplanowanych trzech godzin rodzice razem z dziećmi będą mogli posłuchać książek Wydawnictwa Adamada czytanych przez specjalnie zaproszone aktorki: Panią Marię Seweryn , Panią Grażynę Wolszczak i Panią Annę Gzyrę.

Ponadto:

"... W czasie spotkania rodzice będą mieli także wyjątkową okazję porozmawiać z psychologiem Panią Aleksandrą Piotrowską. Maria Seweryn opowie jak można ciekawie czytać dzieciom i w jaki sposób czytanie może być wstępem do rozmowy na trudne tematy. Odbędzie się również spotkanie z Panią Dorotą Suwalską, autorką takich książek jak: „Iwo z Nudolandii”, „Bajkoterapia, czyli dla małych i dużych o tym, jak bajki mogą pomagać”, „Ratunku, marzenia!” czy „Znowu kręcisz Zuźka!”
Całe wydarzenie poprowadzi niezastąpiony Pan Roman Czejarek.


W programie dla rodziców:
-spotkanie z psychologiem Aleksandrą Piotrowską: „Czytanie wstępem do rozmowy na trudne
tematy”
- warsztaty z aktorką Marią Seweryn: „Jak ciekawie czytać dzieciom książki?”
- spotkanie z autorką książek Dorotą Suwalską: „Jak pisać dobre książki dla dzieci?”
W programie dla dzieci:
- czytanie książek aktorki: Grażynę Wolszczak, Marię Seweryn i Annę Gzyrę
- twórcze animacje, zajęcia plastyczne
- rebusy, zagadki, łamigłówki, konkursy i zabawy
- kącik czytelniczy "

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny! 

Jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja: tutaj

Organizatorzy o akcji:

" ...Książki Wydawnictwa Amanda poruszają problemy ważne dla dzieci, o których będziemy rozmawiać ze specjalistami. Chcemy mówić nie tylko o czytaniu- ale o czytaniu jako wsparciu i wstępie do prowadzenia rozmów. Akcja propaguje czytanie jako integrację w rodzinie, wspólne spędzenie wolnego czasu oraz punkt wyjścia do rozmowy o rzeczach trudnych, problemach emocjonalnych wieku dziecięcego.
Trwałe i głębokie relacje między dzieckiem a rodzicem pomagają we wzajemnym zrozumieniu i przejściu przez trudne okresy.
Dzięki akcji chcemy zwiększyć liczbę osób sięgających po książki w ramach wolnego czasu i czytających je razem z dziećmi."

Organizatorem kampanii jest Komitet Ochrony Praw Dziecka wraz z
Wydawnictwo ADAMADA.

Więcej na ten temat przeczytacie sobie tutaj

Ja ze swojej strony zachęcam do uczestnictwa. 
Promuję akcję z wielką przyjemnością :) Jej cel jest zgodny z celem, jaki postawiłam sobie w moim rodzicielstwie: ja chcę widzieć dziecko a nie tylko na nie patrzeć. To właśnie mogę osiągnąć przez bliskość, dobre relacje z dziećmi, jak również wzajemne zrozumienie!10 komentarzy :

 1. Oby jak najwięcej takich akcji :) Wspaniała!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam. Szkoda, że tak daleko ode mnie, bo już bym tam była :)

   Usuń
  2. Mnie też niestety nie po drodze :(

   Usuń
 2. Szkoda, że tak daleko, bo bym się wybrała. Świetna akcja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że to akcja ogólnopolska. Może kiedyś zawitają do naszych miast :)

   Usuń
 3. Wspaniała akcja :) Fajnie, że się przyłączyłaś do promowania jej

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że w stolicy, ale wiesz, że do czytania to nas akurat nie trzeba przekonywać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna akcja! Ktoś naprawdę dobrze to wykombinował :D

  OdpowiedzUsuń

Dzięki za przeczytanie, dzięki dzięki za przyszły i ewentualny komentarz :-)